Ekonomi

İngiltere’de işsizlik yüzde 3,7’ye yükseldi

İngiltere’de işsizlik bu yılın Ekim ayında yüzde 3,7’ye yükseldi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada, ülkede bir önceki ay yüzde 3,6 olan işsizliğin bu yılın Ekim ayı itibarıyla yüzde 3,7’ye yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, ülkedeki vasıflı işgücü açığının Kasım ayında 65 bin azalmasına rağmen 1,9 milyon düzeyinde olduğu ve bunun ekonomik görünümü etkileyecek düzeyde olduğu belirtildi.

ONS’den yapılan açıklamada, İngiltere’de çalışanların gelirlerinin bu yılın ekim ayında ikramiye ödemeleri hariç yüzde 6,1 arttığı vurgulandı.

İşsizlik verilerini değerlendiren İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, salgının yol açtığı enflasyon ve durgunluk ile Ukrayna-Rusya savaşının dünya genelinde ekonomilerdeki büyümeyi etkilediğini söyledi.

Bakan Hunt, “Enflasyonun önümüzdeki yıl yarı yarıya düşürülmesine yardımcı olmak için İngiliz ekonomisini tekrar yoluna sokma planımız var. Ancak bu, şu anda bazı zor kararlar gerektiriyor” dedi. Sözlerini kullandı.

Bu yılın kasım ayında ülkede gıda fiyatları yüzde 14,6 arttı.

Birleşik Krallık’ta enflasyon, başta elektrik ve gıda fiyatları olmak üzere artmaya devam etti ve Ekim ayında 41 yılın en yüksek seviyesi olan yıllık yüzde 11,1’e ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu