Ekonomi

Dollar Tree fiyat hedefini 109 dolara yükseltti, satış notunu koruyor

Çarşamba günü CFRA, Dollar Tree (NASDAQ:DLTR) için görünümünü güncelleyerek fiyat hedefini bir önceki 104$’dan 109$’a yükseltirken hisse senedi üzerindeki Sat notunu korudu. Firmanın analisti, Ocak 2025’te sona eren mali yıl için hisse başına kazanç (EPS) tahminini revize ederek 6,49 $’dan 6,61 $’a yükseltti ve 2026 mali yılı için 7,42 $’lık bir EPS projeksiyonu başlattı. Bu değerleme, hisse senedinin uzun vadeli ortalaması olan 20 kata kıyasla, 2025 mali yılı için öngörülen EPS’nin 16,5 katına dayanıyor.

Dollar Tree, dördüncü mali çeyrek için 2,55 $ düzeltilmiş EPS bildirdi; bu, bir önceki yıla göre %25,1’lik bir artışa işaret ediyor ancak beklentilerin 0,10 $ gerisinde kaldı. Şirketin karşılaştırılabilir satış büyümesi %3,0 olarak gerçekleşti ve %3,3’lük konsensüs tahminini karşılayamadı. Buna rağmen, Dollar Tree’nin karşılaştırılabilir satışları %3,3’lük pozitif bir artış gösterdi ve perakendecinin 3 ve 5 dolarlık ürünler de dahil olmak üzere çok fiyatlı tekliflerini daha fazla mağazaya yaymaya devam etmesi nedeniyle bu eğilimin 2025 mali yılında da devam etmesi bekleniyor.

Buna karşılık, Dollar Tree’nin bir iştiraki olan Family Dollar’ın karşılaştırılabilir satışlarında bir önceki yıla göre %1,2’lik bir düşüş yaşandı. Düşük performansa bir yanıt olarak Dollar Tree, 2025 mali yılının ilk yarısında yaklaşık 600 Family Dollar mağazasını kapatmayı planlıyor ve 370 mağazanın daha kira sözleşmelerinin sona ermesine izin verecek. Bu konsolidasyonun 2025 mali yılında Dollar Tree’nin EPS’sine yaklaşık 0,15 $ fayda sağlaması beklenmektedir.

Dollar Tree’nin ek navlun tasarrufları sayesinde daha fazla finansal iyileşme sağlaması ve bunun da EPS’yi 0,85 ila 0,90 dolar artırması bekleniyor. Bununla birlikte, şirket 2025 mali yılında artan küçülme, olumsuz satış karışımı ve işgücü ve mağaza bakımıyla ilgili yatırımlar dahil olmak üzere ters rüzgarlarla karşı karşıyadır. Bu faktörler, CFRA’nın Dollar Tree’nin gelecekteki performansı için potansiyel aşağı yönlü riskler gördüğü için hisse senedi üzerinde Sat notunu sürdürme kararına katkıda bulunuyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu